Bilimle Güçlü, Sanat ve Sporla Mutlu, Özgüvenli Bireylerin Okulu...

Facebook Instagram Twitter Linkedin Youtube

okulistik-giris-ekrani

Anasayfa

Özel AY Eğitim Kurumları

Özel AY Eğitim Kurumları

KURUCUDAN MESAJINIZ VAR!..

KURUCUDAN MESAJINIZ VAR!..

Çok değerli AY Okulları Velimiz,

AY Okulları 4. Eğitim-Öğretim yılını geride bırakmış, 5. yılının yarısına gelmiş bulunuyor. Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. ​​

İlk açıldığımız yıl 1. sınıfa başlayan çocuklarımız bu yıl 5. sınıfa devam etmekteler. Zaman hızla geçiyor, çocuklarımız büyüyor, dünün çocukları bugünün ergenleri olmuş durumda…

AY Okulları ülkemizde ve dünyada yaşanan eğitim yaklaşımlarını ve sorunlarını yakından takip etmekte, yaşadığımız tecrübelerden de yola çıkarak çocuklarımızın her birini başarıya taşımak için ihtiyacımız olan şeyin neler olduğunu, daha da önemlisi başarıdan ne anlamalıyızı doğru tespit etmiş bulunmakta.

AY OKULLARININ EĞİTİMİNDE DİSİPLİNLİ UYGULANAN SİSTEM VAR…

AY Okulları’nın 4 yıllık tecrübesi sonucu bu yıldan itibaren tamamen sistemleştirdiğimiz ve siz velilerimiz ile sıkça paylaştığımız, okul işleyişinde uygulamaya aldığımız yeniliklerin her birinin; okulumuzda bulunan her kademedeki çocuklarımızın ve hatta ülkemizdeki okullarda yaşanan başarısızlıkların çözümüne  ışık tutacak akıl ve bilimsellikte olduğunu bilmenizi isteriz.

AY Okulları olarak çocuklarımızı gelecekte üslenecekleri mesleklerinde ve yaşamlarının her alanında; üreten, düşünen, medeni, saygılı, ahlaklı, vicdanlı, vatan sevgisi vasıfları ile donanmış, aynı zamanda akademik alanlarda buluşlara imza atacak DÜNYA İNSANI olarak yetiştirmek için bizlere destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

Uyguladığımız her bir yöntemin ve çabamızın temelinde, yukarıda sıraladığımız vasıflarda insan yetiştirmek amacının olduğunu unutmamanızı diliyoruz.

Sektörümüzde var olduğumuz 20 yıl süresince hiç bir uygulamayı göstermelik yapmadık. Siz velilerimizin, çocuklarımızın, çalışan arkadaşlarımızın güvenlerini sarsacak olumsuz durum yaşamadık. Atatürk ilke ve inkılaplarından asla ayrılmadık. Çocuklarımızın yararını her zaman tüm çıkarların üstünde tuttuk. Günümüzde 20. yılını geride bırakıp, kendine DÜRÜST eğitim kurumu dedirtebilen kuruluşlardan birisi olduğumuzu  Ay Okulları adına gururlanarak söylemek isterim.

Bu sağlam, inançlı duruşun ve emeklerin karşılığını; çocuklarımızın ülke çapında akranları ile girdikleri deneme sınavlarındaki başarılarını hep birlikte görmekteyiz.

OKULUMUZA GÜVENEREK BİZİMLE EĞİTİM HAYATINA DEVAM EDEN ÇOCUKLARIMIZ 4 YILLIK SÜREÇTE NELER KAZANDI?  HEP BİRLİKTE GÖZ ATALIM.

Eğitimin temel taşlarından olan ana diline hâkim olmanın göstergesi, okuma-yazma alışkanlığını her bir çocuğumuz, başarılı kütüphane çalışmaları ile kazanmış durumda.

Günümüzde okulların büyük bir çoğunluğunda kütüphane bulunmamaktadır. Kurulumu ve işletilmesi zor, masraflı olan okul kütüphaneleri, bir okulda ilk incelenecek alanlardan biridir. Okulumuz kurulduğunda ilk aldığımız kadro, uzman kütüphanecimiz ve ilk kurulan yer de kütüphanemiz oldu.

Yabancı dilimiz olan İngilizceyi çocuklarımız anlıyor, hatta konuşur durumdalar. Birçok okul yetkin kadro ve program bulunduramadığı için yabancı dili çocuklara öğretememekte.

İlkokulda PYP uygulamalarımız sayesinde Matematik, Fen, Teknoloji, Sosyal Bilgiler alanlarında temel kazanımlarını kalıcı olarak öğrenerek tamamlamış durumundalar. Deneme sınavlarında ve bursluluk sınavlarındaki başarılı sonuçları hepimiz görmekteyiz.

Co.op.lar ile takviye özel dersler yapılarak eksik bilgiler tamamlanıp çocuklarımızda başarıyı yükseltmiş olduk.

Okulda öğrendiği bilgiyi daha sonra tekrar etme alışkanlığını, “haftada 2 saat okulda ödev” uygulaması ile kazandırmış olduk.

Sanatın birçok alanı ile 4 yıl süresince tanışmış oldular. Seneye müfredatımıza enstrüman eğitimini ekliyoruz. Böylece, dışarıdan ek kurslara ihtiyaç duyulmayacaktır.

Güçlü rehberlik servisimiz sayesinde, hiç bir çocuğumuzun kişilikleri örselenmeden, ciddi sapmalar yaşanmadan, sağlıklı ve doğru davranışlar kazandırılmış oldu.

U.B.U.N.T.U. Projemiz ile çocuklarımıza; birlikte kazanmayı, hep birlikte mutlu olmayı, paylaşmayı öğrenmeleri, şiddete başvurmadan problem çözebilme becerisi kazanmalarını hedeflemekteyiz.

Ulusal sınavlar kalktı, kalkacak denirken, biz hızı kesmedik. Her girdiğimiz sınavdan üstün başarılar kazandık, kazanmaya devam etmekteyiz.

Çocuklarımız; okulda öğrendiğimiz matematik, fen, tarih bilgisi ne işimize yarayacak demiyor artık. Akademik bilgilerin gelecek yaşamlarında ne işe yarayacağını deneyimleyebilecekleri, aynı zamanda “Proje nasıl yapılır?” ı öğrenebilecekleri, gelecekteki meslek seçimlerinde özendirici olacak 8 alanda projeye ev sahipliği yapmaktayız. Çocuklarımızın her biri bu projelerde görev aldı. AY Okulları, PROJE okulu oldu, diyebiliriz.

Mimar Sinan Üniversitesi hocalarının desteği ile her sınıfın yararlanabileceği, çocuklarımızın yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri TASARIM ATÖLYESİ ve  STOP MOTION animasyon atölye kurulumu ve müfredat çalışması başlatıyoruz.

Çağımızın TEKNOLOJİ-TASARIM çağı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolay, fakat yeni keşifler yaparak yaratıcı düşünme becerisinin geliştirilmesinin esas olduğu, tüm bilim insanları tarafından kabul edilmektedir. Bunun içindir ki, çağımız artık TASARIM çağı olarak nitelendirilmekte. Bu çalışma çocuklarımıza çok şey kazandıracağı için şimdiden çok mutluyuz.

Aynı zamanda tüm sanat alanındaki çalışmalarımızda hocalarımızdan destek alacağız. Sayelerinde daha nitelikli sanat eğitimi gerçekleştireceğimiz için çocuklarımız adına çok mutluyuz.

Bu yıl başlattığımız, birçoğunuz için yeni olan, çocuklarımıza kattığı kazanımlarını yeni yeni anladığımız; dikkat, odaklanma gibi birçok sorunun çözümünde yararlı olan, işbirliğine dayalı sorun çözme becerisi geliştiren, teknolojiyi yararlı kullanmayı öğreten çok faydalı çalışmalardan biri olan “Mind-Lab” uygulamalarına devam edeceğiz.

Yakın gelecekte Kodlama bilmeyenin iş yaşamında olamayacağını bildiğimizden, her kademede öğrenime başladığımız KODLAMA çalışmalarımız devam edecek.

Kısacası çocuklarımız için  yararlı olan her akılcı uygulama AY Okulları’nda yaşamaya devam edecek.

VELİLERİMİZLE ORTAK KÜLTÜR OLUŞTURMAYA VE DİL BİRLİĞİNE DEĞER VERİYORUZ…

AY Okulları’nın Kurucusu olarak, her çocuğun, uygun koşullar sağlandığında BAŞARILI olacağına inancım tam oldu. Aranızda, benim çocuğum her şeye rağmen hala istediğim seviyede değil, diye düşünen velilerimiz olabilir.

Bunun nedenini anlamaya çalıştığımızda en önemli etkenin, OKUL ve AİLE birlikteliğinde ortak kültür ve dil birliği oluşturulamadığı görülmekte. Bu durumu aşabilmek için yarıyıl tatilinden hemen sonra, ev ziyaretlerinize geleceğimizi duyurmak isteriz.

MEKTUBUMUZA, “ÇOCUĞUM DOĞRU OKULDA MI? OKULLAR NASIL BİR EĞİTİM YAPMALI? DOĞRU OKUL HANGİSİ?” SORULARININ CEVABI BULMAK İÇİN OKUMAYA DEVAM EDELİM…

Tarihte okullar; babaların yanında annelerin de çalışmak zorunda olması ile birlikte çocukların bakım ve korunma ihtiyacından doğmuş kurumlardır.

Sanayinin gelişmesi ile birlikte okullar, daha nitelikli hale getirilerek, geleceğe kalifiye insan, iş gücü yetiştirmek için daha sistemli ve bilgi, beceri odaklı programlar geliştirmiş; eğitim, bir bilim dalı olarak çok önemli bir yer edinmiştir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanın fiziksel gücüne eskisi kadar ihtiyaç duyulmadığından, eğitimin içeriği ve anlayışı da farklılaşmıştır.

Farklılaşan ihtiyaca uygun donanımda eğitim alabilmiş çocukların, geleceğin dünyasında yetkin olabileceğini, eğitim bilimcileri söylemekte ve ciddi kurumlar alt yapılarını ve sistemlerini buna göre yeniden düzenlemekteler.

Ülkemizde ticari kazanım birinci önceliği olan okullarımızın büyük çoğunluğunun benimsedikleri, velilerimizin de doğru olduğunu sandıkları; bilgiyi ezberleterek, sınavlarda çıkabilecek soru kalıplarını öğrenmeye dayalı, sözde başarı odaklı sistem ile çocuklarımızı gelecekte başarılı kılmak, maalesef mümkün gözükmemektedir.

Yakın gelecekte, bugün çok değer verdiğimiz birçok mesleğe ihtiyaç kalmayacağından, hayatımızdan çıkacağını hepimiz görmekteyiz.

“Çağımızın ihtiyacına uygun eğitim yapılabiliyor mu?” sorusunun cevabını arayan PİSA gibi uluslararası sınavlarda, ülkemiz çocuklarının yanlış eğitildiği defalarca ortaya çıkmıştır. MEB bu sorunu tespit etmiş ve sınav odaklı eğitim anlayışından hızla uzaklaşma kararı almıştır.

MEB bağlı devlet okullarının yeniden yapılanmaya uyum sağlaması gerekmektedir.

Okulların yeniden yapılanmaları için;

  • Öğretmenlerinin hizmet içi eğitimler ile niteliklerinin artırılması,
  • Okul binalarında derslik donanımlarının; deneyerek öğrenmeyi sağlayacak laboratuvarların organize edilmesi,
  • Ana dilinin yetkin bir şekilde öğretilmesi, okuma alışkanlığı kazandırılması için kütüphaneler, tasarım atölyelerinin kurulumu,
  • Teknoloji-STEM laboratuvarlarının oluşturulması,
  • Ana diline hâkim, ayrıca en az bir yeni dil öğretebilecek donanımda program ve donanımlı yabancı dil öğretmenlerinin yetiştirilmesi,
  • Sanat alanlarının, KODLAMA atölyelerin kurulumu, spor alanlarının kurulumu,
  • Önemli alanlardan birisi olan çocukta kalıcı olarak öğrenmeyi ölçen uzman ekibin görev aldığı ÖLÇME-DEĞERLENDİRME birimlerinin oluşturulması gibi birçok alanın revizyonu gerekmektedir.

Okulumuz, eğitim biliminin kriterleri baz alındığında yukarıda sıralanan kriterleri tüm içtenliği ile sağlamış bulunmakta, daha iyisini gerçekleştirmek için hedefler koymaktadır. Bu güne kadar okulumuzu ziyaret eden, tanıyan her bir değerli uzman eğitimcinin hayranlıklarını ve takdirlerini almış bulunmaktayız.

Ayrıca; eğitim kurumları iyi programlanmış disipline olmuş sistemler kurarak, bilim adamı, tüccar, devlet adamı yetiştirebilir. Ancak, özellikle robotların hâkim olacağı geleceğin dünyası için, robotların kumandasını eline teslim edeceği kişileri; insani vasıflara vakıf, yüksek ahlaklı, vicdanlı olarak yetiştirmenin, geleceğimizi şekillendirmek açısından çok önemli olduğuna dikkat çekmeliyiz.

SON SÖZÜMÜZ:

AY OKULLARI AİLESİ TARİHİ SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDEDİR.

AY AİLEMİZİN FERTLERİNDEN SİZ DEĞERLİ VELİLERİMİZLE, ÖĞRETMEN KADROMUZLA, GÖREVLİ ARKADAŞLARIMIZLA; ÇOCUKLARIMIZI ÖNCELİKLE VİCDANLI, YÜKSEK AHLAKLI, İNSANLIĞA HİZMET EDECEK VE YENİ KEŞİFLER YAPABİLECEK DONANIMDA YETİŞTİRMENİN EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ.

4 ŞUBAT’TA BULUŞMAK ÜZERE SEVGİ İLE KALIN.

 

Saadet BADEM, Kurucu

AY OKULLARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *